Prof. Apak, RSC’ye “Fellow Member” Seçildi

Üniversite
3 dakikada okuyabilirsiniz

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Reşat Apak, İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisi Kimya Topluluğu (The Royal Society of Chemistry – RSC) tarafından “Danışman Üye/Fellow Member” seçildi.

Prof. Dr. Mustafa Reşat Apak, kimya alanına önemli katkıları, araştırmaları ve farklı stratejik bakış açısı dolayısıyla verilen RSC üyelik kararının 27 Temmuz 2018 tarihinde alındığı bilgisini verdi. 26-30 Ağustos 2018 tarihinde İngiltere’nin Liverpool şehrinde düzenlenecek 7. EuCheMS Kimya Kongresi’ne davetli konuşmacı olarak katılacak olan Prof. Apak’a eş zamanlı olarak RSC üyelik sertifikası da takdim edilecek.

RSC’nin 175 yıllık bir geçmişi ve dünya çapında 50.000’den fazla üyesi bulunuyor. Uluslararası platformda kimya alanında önemli katkılar sağlayan saygın bilim insanlarını bir araya getiren RSC topluluğu, kimya alanında yaygın, etkisi yüksek bilimsel çalışmaların sürdürülmesi ve yaygınlaştırılmasını hedefliyor. Her biri kimya alanına önemli katkılarda bulunmuş üyeler bağımsız hakemler tarafından yapılan değerlendirme sonucunda RSC tarafından seçildikten sonra, FRSC üyelerine tebliğ edilirken aynı zamanda The Times Gazetesi’nde FRSC üye listesi resmi olarak ilan ediliyor.

Prof. Dr. Mustafa Reşat Apak kimdir?
1976 yılında kimya yüksek mühendisi olarak mezun olduğu İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kimya Fakültesi’nden 1982 yılında doktora derecesini aldı; 1993’te profesör oldu. İdari görev olarak aynı fakültede 1996-99 döneminde dekanlık ve 2007-2015 yılları arasında İÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde müdürlük yaptı.

Prof. Apak NATO/CCMS, IAEA ve TWAS gibi uluslararası örgütlerden ve DPT, TÜBİTAK, İÜ Araştırma Fonu gibi ulusal kurumlardan aldığı projeleri yönetti. 228 adedi Bilimsel Atıf İndeksi’ne (SCI) geçen uluslararası dergilerde basılmış özgün araştırma makalesi, 10’u uluslararası hakemli bilimsel kitap/ansiklopedi bölüm yazarlığı olmak üzere (yerli ve yabancı kongre bildirileriyle birlikte) yaklaşık olarak toplam 700 bilimsel eseri ve üç adet (Türkçe) ders kitabı bulunan Prof. Apak’ın, antioksidan tayinleri ile ilgili olarak editörlük yaptığı bir İngilizce kitabı da Wiley Yayınevi’nden Şubat 2018’de yayımlandı. Temmuz 2018 itibarıyla yayınlarına uluslararası SCI’a geçen dergilerde Elsevier-Scopus’a göre aldığı atıf sayısı 6703 (özatıf dışı 5833) ve h-indeks değeri 40’ı buldu. Meslek alanının en yüksek etki faktörlü özgün araştırma makalesi dergisi olan ACS: Analytical Chemistry’de yedi makalesi yayımlandı.

Bu haber de ilginizi çekebilir...  Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi'nin Üstün Başarısı

Analitik Kimya’nın çok çeşitli temel ve uygulamalı alanlarında çalışan Prof. Apak, 2004 yılında dünya literatürüne “CUPRAC Antioksidan Kapasite Tayin Yöntemi” başlıklı önemli buluşunu kattı ve “Sahada Patlayıcı İzlerinin Saptanması” kiti analiz sistemini buldu. Türkiye Kimya Derneği’nden 2004 yılında “Kimya Biliminin İlerlemesine Katkı − Şeref Üyeliği Ödülü” aldı. 1 Haziran 2016’da İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nce ilk olarak verilen “Bilime Hizmet Ödülü” aldı. 2017 yılında ‘Analitik kimya bilim alanının temel ve uygulamalı dallarında; geleneksel olmayan adsorbanların analitik kimya ve çevre kimyasında kullanımı, antioksidan kimyası ve antioksidan aktivite/kapasite tayinleri, enerjetik maddelerin ve bunların patlama sonrası kalıntılarının sahada ölçümü konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları’ dolayısıyla Türkiye’nin en büyük bilimsel ödülü olan “TÜBİTAK Bilim Ödülü”nün sahibi oldu.

Prof. Dr. Mustafa Reşat Apak, IUPAC: Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimyacılar Birliği Analitik Kimya Alanı’nda (IUPAC Division V) da Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 6 Haziran 2012 tarihinde TÜBA Asli Üyesi seçilen ve Haziran 2014’ten itibaren de Akademi Konsey Üyesi olan Prof. Apak, 1990 yılından bu yana İÜ Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi’nde Analitik Kimya Ana Bilim Dalı Başkanlığını ve İÜ Rektörlüğü’ne bağlı Gıda Antioksidanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (İÜ-GAAM) müdürlüğünü yürütüyor.

Haber Kaynağı

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir