Liselilerin Projesi Dünya 3.’sü

3 dakikada okuyabilirsiniz
Liselilerin Projesi Dünya 3.’sü
Bu habere oy ver

12. sınıf öğrencileri Berna Akdeniz ve Leyla Almasoud, Özel Ege Lisesi Bilim Kurulu Eş Başkanı Onur Akpınar’ın danışmanlığında “ Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork” isimli, Biyomedikal Mühendisliği alanında gerçekleştirdikleri proje ile Dünya üzerindeki en prestijli ve saygın bilim yarışması-fuarı olarak bilinen Intel ISEF proje yarışmasında dünya 3.’sü oldu. 

Akpınar’ın danışmanlığında hazırlıklara başlayan öğrenciler, yaklaşık bir yıl süren çalışmalar sonunda akciğer, meme ve prostat kanserini erken teşhis için “mikro akışkan çip” geliştirdi.

ULUSAL FİNALDE GÜMÜŞ MADALYA KAZANDILAR

TÜBİTAK’ın düzenlediği proje yarışmasının İzmir ayağında, “Kanserden Değil Geç Kalmaktan Kork” adlı çalışmalarıyla birinci olan öğrenciler, Ankara’daki ulusal finalde gümüş madalya kazandı.

438 PROJE ARASINDA BİRİNCİ OLDULAR

İzmirli öğrenciler, Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen SciChallenge adlı bilim yarışmasında 28 ülke ve 438 proje arasında birinciliği elde etti.
Geliştirdikleri çip TÜBİTAK bünyesinde kurulan özel bir kurul tarafından değerlendirilen öğrenciler, ABD’nin Pittsburg kentinde düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nde (Intel-ISEF 2018) Türkiye’yi temsil etmek üzere seçildi.

“DÜNYANIN EN İYİ 3. PROJESİ”

Öğrencilerin kanseri erken teşhisini sağlamak için geliştirdikleri çip geçen hafta 81 ülkeden bin 800 projenin yer aldığı yarışmada biyomedikal mühendisliği dalında “dünyanın en iyi 3. projesi” olarak seçildi.

Leyla Al Masoud, yaptığı açıklamada, çalışmaya başlarken bu kadar başarılı olacaklarını düşünmediğini söyledi.

“2 MİKRO AKIŞKAN ÇİP GELİŞTİRDİK”

Çevresindeki kanser hastalığına yakalananları görünce çok üzüldüğünü belirten Masoud, şöyle konuştu:

“Akciğer, meme ve prostat kanserlerinin erken teşhisi için 2 mikro akışkan çip geliştirdik. Vücuttan alınan herhangi bir sıvı örneğini, mikro akışkan çiplere pipetlediğimiz zaman sonuçları gözleme imkanı buluyoruz. Mikroskop altında incelendiği zaman hücrelerin tutunup tutunmadığına bakarak kanserli olup olmadığını söylüyoruz. Sistemimiz 2 aşamada çalışıyor. İlk aşama genel bir kanser tarama testi niteliğinde, ikinci aşamada akciğer, meme ve prostat kanserlerinden hangisi olduğunu gözlemliyoruz.”
Geliştirdikleri çiplerin art arda ödül kazanmasının kendilerini de çok mutlu ettiğini vurgulayan Masoud, ABD’de Türkiye’yi başarıyla temsil etmenin gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Bu haber de ilginizi çekebilir...  Gaziantep Kolej Vakfı TÜBİTAK Kimya Bölge Birincisi

“ERKEN TEŞHİSTE HASTANIN YAŞAMA ORANI ARTIYOR”

Berna Akdeniz de küçük yaştan bu yana biyolojiye ilgi duyduğunu aktardı.
Kanserin ismini bile duyunca korktuğunu anlatan Akdeniz, “Kanserle ilgili araştırma yaptığımızda erken teşhisle ne kadar kolay atlatılacağını gördüm. Kanserin tedavi süreci hasta ve doktor için de uzun bir süreç. Erken teşhis olunca hastanın yaşama oranı artıyor. İşlemler ve prosesler kısalıyor.” diye konuştu.

Haber Kaynağı

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik kopyalanamaz!