Bükülebilir cep telefonları geliyor

3 dakikada okuyabilirsiniz
Bükülebilir cep telefonları geliyor
Bu habere oy ver

Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) mühendisleri, elektriği çok verimli bir şekilde enerjiye çevirebilen organik ve inorganik malzemeler içeren bir yarı iletken icat ettiler. Bu yarı iletken, cep telefonları gibi cihazların bükülebilir olmasını sağlayacak kadar ince ve esnek.

Buluş ayrıca, biyolojik olarak parçalanabilen veya kolayca geri dönüştürülebilen ve e-atığın büyük ölçüde azaltılmasına yardımcı olacağı ümit edilen yeni nesil yüksek performanslı elektronik cihazların kapılarını açmaktadır.

Dünya çapında atılan elektronik cihazların ürettiği devasa e-atıklar, çevrede geri dönüşü olmayan hasarlara neden oluyor. Avustralya her yıl 200.000 ton e-atık üretiyor ve bu atıkların sadece yüzde dördü geri dönüştürülüyor.

Organik bileşen sadece bir atomun kalınlığına sahip (sadece karbon ve hidrojenden oluşuyor) ve ANU ekibinin geliştirdiği yarı iletkenin bir parçasını oluşturuyor. İnorganik bileşen yaklaşık iki atomun kalınlığına sahiptir. Hibrid yapı, cep telefonları, televizyonlar ve diğer elektronik cihazlardaki görüntüler için elektriği verimli bir şekilde ışığa dönüştürebilir.

Lider kıdemli araştırmacı Doçent Doktor Larry Lu, bu alanda büyük bir atılım olduğunu söyledi. Doç. Dr. Lu, “İlk kez, organik-inorganik hibrit bir yapı olan ve bükülebilir cep telefonları ve ekranlar gibi gelecekteki teknolojiler için yeterince ince ve esnek olan mükemmel yarı iletken özelliklere sahip ultra ince bir elektronik bileşen geliştirdik,” diyor.

Kısa bir süre önce ANU 3-Minute Thesis yarışmasını kazanan PhD araştırmacısı Ankur Sharma, deneylerin yarıiletkenlerinin performansının silikon gibi inorganik malzemelerle yapılan geleneksel yarı iletkenlerden çok daha verimli olacağını gösterdiğini söyledi.

ANU Araştırma Mühendisliği Bölümü’nden Sharma, “Bu yarı iletken ile cep telefonlarını günümüzün süper bilgisayarları kadar güçlü hale getirme potansiyeline sahibiz. Yarı iletken yapımızdan gelen ışık yayımı çok keskin, bu yüzden yüksek çözünürlüklü ekranlar için kullanılabilir ve malzemeler çok ince olduğundan, yakın gelecekte bükülebilir ekranlar ve cep telefonları için yeterli esnekliğe sahip.” dedi.

Bu haber de ilginizi çekebilir...  Öğretim Üyesinin Bilimsel Çalışması Patent Aldı

Ekip, organik yarıiletken bileşen molekülünü, 3D baskıya benzer şekilde, molekül tarafından büyütmüştür. İşlem, kimyasal buhar biriktirme olarak adlandırılır.

Doç. Dr. Lu, “Buluşumuzun opto-elektronik ve elektriksel özelliklerini, gelecekteki bir yarı iletken bileşen olarak kullanılmak üzere muazzam potansiyelini doğrulamak için karakterize ettik. Yarı iletken bileşenimizi geniş ölçekte büyütmek için çalışıyoruz, bu yüzden potansiyel endüstri ortaklarıyla işbirliği içinde ticarileştirilebilir.” dedi.

 

Haber Kaynağı: http://www.anu.edu.au/news/all-news/part-organic-invention-can-be-used-in-bendable-mobile-phones

Makale Kaynağı: Linglong Zhang, Ankur Sharma, Yi Zhu, Yuhan Zhang, Bowen Wang, Miheng Dong, Hieu T. Nguyen, Zhu Wang, Bo Wen, Yujie Cao, Boqing Liu, Xueqian Sun, Jiong Yang, Ziyuan Li, Arara Kar, Yi Shi, Daniel Macdonald, Zongfu Yu, Xinran Wang, Yuerui Lu. Efficient and Layer-Dependent Exciton Pumping across Atomically Thin Organic-Inorganic Type-I Heterostructures. Advanced Materials, 2018; 30 (40): 1803986 DOI: 10.1002/adma.201803986

Fotoğraf: Jack Fox, ANU

Çeviri: Şafak Gezer

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik kopyalanamaz!