Hazerfen Kimya, yol çizgileri boyası üretimi yapacak

Sektör

Grafen çalışmaları alanında faaliyet gösteren Hazerfen Kimya, dünyanın ticarileşmiş grafen teknolojilerini, sektörün önde gelen firmaları ile işbirliği yaparak, Türkiye’ye taşımayı hedefliyor. Hazerfen Kimya, kullanacağı grafen teknolojisi ile yol çizgisi boyaları üretimi yapacak.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ve Kisan desteği ile projeyi gerçekleştireceklerini ifade eden Hazerfen Kimya Genel Müdürü Erdal Topaç, yapılan çalışmalar sonucunda grafen desteği ile boyanın ömrünü katkısız olana göre 3 kat daha uzatmanın formülünü bulduklarını kaydetti.

TÜBİTAK Marmara Teknokent bünyesinde devam eden projenin saha denemeleri seviyesine geldiğini dile getiren Topaç, proje tamamlandığında 50 kişilik istihdam sağlayacaklarını belirtti.

Topaç, “Projenin faaliyete geçirilmesinin ardından işçilik ve malzeme maliyetlerinden 25 milyon TL’lik fayda sağlanacak” dedi.

Bir network kurduklarını ifade eden Topaç, endüstri ve üniversite bünyesinde grafen alanıyla ilgilenen kişilerin birbirleriyle irtibat kurup, ticari ürünler ortaya konulması için 5 bin araştırmacıyı bu altyapıya dahil edeceklerini belirtti.

Topaç, grafen alanında faaliyet gösteren 25 kuruluştan biri olduklarını ve hedeflerinin yüzde 30 büyüme olduğunu söyledi.

Haber Kaynağı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir